Wersja kontrastowa
A | A | A

Aktualności

Konferencja „Wpływ inwazyjnych gatunków roślin na bioróżnorodność w powiecie sanockim”

22-12-2016

Instytut Gospodarki Rolnej i Leśnej PWSZ w Sanoku 21.12.2016.

Aula naszego instytutu ponownie gościła ludzi związanych z parzącym problemem - (Heracleum sosnowskyi Manden.). Była to obszerna konferencja naukowa zamykająca program zwalczania barszczu Sosnowskiego o powiecie sanockim. Niestety problem roślin inwazyjnych będzie wciąż występować w naszym otoczeniu, w mniejszym bądź większym natężeniu, o czym była mowa w dalszej części spotkania.

Konferencję otworzył Wojciech Skiba z Powiatu Sanockiego podsumowując prace związane ze zwalczaniem barszczu oraz poinformował gości o wydanych w ramach projektu: atlasie dr M. Szewczyka „Rośliny w powiecie sanockim. Chronione, zagrożone, rzadkie, inwazyjne” oraz małej publikacji naukowej zawierającej prace: dr Szewczyka, inż. Artura Chorostyńskiego i moją.

Pierwszą prelegentką była prof. dr hab. Barbara Tokarska-Guzik z Uniwersytetu Śląskiego, specjalistka od roślin inwazyjnych. Swą prezentacją pt ”Inwentaryzacja i monitoring inwazyjnych gatunków roślin obcego pochodzenia” przekonała wszystkich obecnych że trzeba działać i nie jest to walka z wiatrakami z góry skazana na porażkę. W śród wielu zagadnień związanych z tym tematem istotnym jest gromadzenie wyników monitoringu, czyli danych na temat skali występowania i rozmieszczenia roślin obcych, a w tym inwazyjnych na terenie Polski i regionalnie. Województwo śląskie może się pochwalić istniejąca już i rozwijającą się stale ogólnodostępną bazą - http://biogeo.us.edu.pl/ 


Dr Lech Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego zrelacjonował jak wygląda ten problem na drugim biegunie Polski. W swym wystapieniu podkreślał, że wiedzy przybywa właśnie dzięki takim spotkaniom, gdzie wymienia się doświadczenia, mówiąc szczerze zarówno o porażkach i sukcesach w eliminowaniu barszczu. Informował zainteresowanych o przyszłych projektach zwalczania, o możliwości ich współfinansowania z funduszy krajowych i z Unii Europejskiej.


O swoim wynalazku - nowatorskiej i przede wszystkim nieszkodliwej dla środowiska metodzie zwalczania barszczu mówił absolwent naszego instytutu inż. Artur Chorostyński – „Zastosowanie nawozu sztucznego „Perlka” (cyjanamid wapnia) do zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.)”. Później nieplanowane wystąpienie na podobny temat miał Jan Pastwa co zaburzyło program konferencji.

Z braku „czasu antenowego” nie mogli zaprezentować swoich tematów zarówno dr Szewczyka jak i ja. Miałam poruszyć temat „Zmiany w składzie gatunkowym zbiorowisk wywołane zabiegami związanymi ze zwalczaniem barszczu Sosnowskiego w powiecie sanockim” a dr Szewczyk zaprezentować swój atlas… Pocieszeniem jest fakt że nasze prace ukazały się drukiem. Uczestnicy konferencji zostali obdarowani wymienionymi wcześniej publikacjami, drobnymi gadżetami oraz pięknym kalendarzem na rok 2017.

Tekst i zdjęcia: Ewa Bujalska © FOTOsynteza 2016

Prof. dr hab. Barbara...
Konferencja Wpływ...
Uczestnicy konferencji.
Wojciech Skiba. Powiat...
Prof. dr hab. Barbar...
Dr Lech Krzysztofiak z...
Dr Lech Krzysztofiak.
Inż. Artur Chorostyński z...
Jan Pastwa.
Pracownica Powiatu Sanockiego...
Atlas dr M. Szewczyka...
wstecz
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok